Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych?
Równoległe spłacanie rat kilku kredytów może być ogromnym obciążaniem nawet dla najskrupulatniej projektowanych budżetów domowych. Nic przy tym dziwnego. Comiesięczny odpływ naprawdę pokaźnej sumy pieniędzy często oznacza przecież deficyt swobody finansowej i nieustanne przeliczanie rat. A jakie możliwości z wypadkami losowymi, jakich nie da się przewidzieć? Na szczęście zawsze możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie wszelkich rat i ustalenie 1, niższej niż ich suma opłaty. Przed wykonaniem tegoż kroku warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na sprawa tego rodzaju kredytów.
Czym tak naprawdę jest konsolidacja kredytu?
W języku bankowym przez termin ten rozumie się połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych kredytów celem ujednolicenia stopy procentowej i innych warunków, pod którymi ich udzielono, oraz wyliczenia jednej, stałej raty, co często wiążę się z przedłużeniem okresu spłaty. W praktyce oznacza to, iż kilka rat zostaje zastąpionych jedną, niższą, lecz zaplanowaną na więcej lat. Pokryciem zaciągniętych wcześniej pożyczek okazuje się nowy kredyt, który w całości przeznaczony wydaje się być na ich spłatę.
Na rzecz osób obciążonych spłatą wielu zadłużeń konsolidacja kredytu wiąże się z wieloma korzyściami. Naturalnie to przede wszystkim zmniejszenie comiesięcznych wydatków, choć powinno się wspomnieć także o tylko obsłudze kredytu, która przybywa się o wiele prostsza i bardziej przejrzysta.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Istnieją więcej niż jeden rodzaje kredytów konsolidacyjnych - gotówkowy i hipoteczny. Tenże pierwszy przyznawany jest dzięki niższe kwoty (banki niejednokrotnie ustalają limity) i cechuje się wyższym oprocentowaniem (zbliżonym do pożyczek konsumpcyjnych) i krótszym czasem spłaty (ok. 8 - 10 lat). Ten drugi z kolei, jak łatwo można się domyślić, wiąże się wraz z niższym oprocentowaniem i dłuższym okresem regulowania należności, jednak wymaga pokrycia w postaci nieruchomości.
W jaki sposób można dokonać konsolidacji kredytów?
Integracja jest zabiegiem dostępnym dla wszystkich osób, które spłacają raty dwóch lub większej liczby kredytów. Aby wykorzystać z takiego rozwiązania, trzeba wejść do banku jak i również przedstawić niezbędne dokumenty. Mniej skomplikowane procedury towarzyszą zawieraniu umowy kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. W tej sytuacji wystarczające okażą się 2 dokumenty tożsamości, zaświadczenie o dochodach oraz umowy poddawanych konsolidacji kredytów. Kredyt hipotetyczny wymaga natomiast dodatku, jakim jest bardzo dokładna (także fotograficzna) dokumentacja nieruchomości. Oba rodzaje kredytów różnią się także czasem oczekiwania dzięki decyzję. Krótszy, bo sięga zaledwie kilka minut, wydaje się być on w razie zawierania dokumenty urzędowe kredytu gotówkowego. Hipotetyczny postuluje zaś dokładniejszej, bardziej czasochłonnej analizy.
Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?
Wiemy już, czym jest konsolidacja zadłużeń, poznaliśmy także dwóch dostępne warianty kredytów konsolidacyjnych oraz pokrótce nakreśliliśmy wizerunek procedur zawierania umów. W tym momencie czas odpowiedzieć na zapytanie o to, czy po ogóle warto decydować się na takie rozwiązanie.
Wielu ekspertów z zakresu finansowości twierdzi, że kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie dla osób spłacających raty kilkunastu zobowiązań finansowych. Jego atutami są głównie zwiększenie swobody finansowej, przejrzystość oraz czytelne i zrozumiałe procedury. Dłuższy czas spłaty i odrobinę wyższe koszty są zaś rekompensowane przez większe ochrona, gdyż spłata zobowiązania okazuje się łatwiejsza. Dlatego w wielu przypadkach konsolidacja kredytów okazuje się świetnym posunięciem, które umożliwia zachowanie płynności finansowej obok regularnym spłacaniu mniejszych rat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz